Bude ve větší míře pokračovat výuka doma, nebo pošlou rodiče děti do škol?

 Bude ve větší míře pokračovat výuka doma, nebo pošlou rodiče děti do škol?

Postupná uvolňování opatření a neustálé změny toho, co se smí, nesmí či naopak musí, lidem přináší víc otázek než odpovědí. Stejně tak je tomu i v oblasti školství. Mnozí rodiče ztrácí přehled a tápou, zda mají děti poslat do školy, případně kdy a za jakých okolností.

První stupeň základních škol

Žáci prvního stupně základních škol se budou moci do lavic vrátit 25. května. Budou rozděleni do skupin s kapacitou maximálně 15 žáků a sedět v lavicích po jednom. Před školou i uvnitř budovy mimo vlastní třídu na sobě musí mít roušku. Každý z nich musí mít na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Při výuce a o přestávkách děti roušky mít nemusí, nesmí ale bez ní opustit třídu. Pokud půjdou například na záchod, musí si ji nasadit. Rodičům nebude umožněn vstup do budovy.

SOUBOR HYGIENICKÝCH POKYNŮ PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ naleznete zde!

Dokud vláda nerozhodne o obnovení povinné školní docházky, je na rodičích, zda dítě do školy pošlou. Pokud se rozhodnou to neučinit, nárok na ošetřovné jim nezaniká.

Druhý stupeň základních škol

Na druhém stupni se plošně výuka nezavádí, do lavic se budou moci od 11. května vrátit pouze žáci 9. ročníku, a to ve skupinách o maximálně 15 dětech. Co se týká fungování ve škole, platí ta samá pravidla jako u dětí na prvním stupni. Vzhledem k tomu, že na ošetřovné mají nárok pouze rodiče s dětmi do 13 let, návrat deváťáků do škol se tohoto bodu nijak nedotkne.

ZŠ T.G.M. Poděbrady již na svých webových stránkách zveřejnila jak budou probíhat vzdělávací aktivity od 25.5.2020 a za jakých podmínek, přečíst si tyto informace můžete přímo na stránkách školy ZDE. Základní škola Václava Havla prozatím žádné detailnější informace nepublikovala.

Osobně máme doma jednoho druháka a jednoho páťáka, takže stojíme před volbou zda děti do školy poslat, či nikoliv.V úvahu bereme i to, že nejsme přímo z Poděbrad a tak by kluci dojížděli hromadnou dopravou.

S domácí výukou nemáme v podstatě žádný problém i když u staršího syna to jde o něco hůře a do dnešního dne nějak nechce chápat, že se nejedná o prázdniny, ale o stav, kdy školu jako takovou navštěvovat nemohou, ale to jej neosvobozuje od některých povinností se školou spojených.

Klademe si doma otázku, zda školní docházka na nějakých 35 dnů má ještě vůbec nějaký smysl.Nevím a nedovedu si představit jak vlastní výuka bude vypadat, zda volně navážou na látku, kterou studovali doma a dojedou zbytek, nebo půjde o to spíše opakovat to co se doma učili?Bude vůbec chuť ze strany učitelů děti opravdu učit, nebo půjde spíše o docházku, kde děti “budete mít kdo hlídat”?Jaká chuť do učení bude u žáků po takové dlouhé době samostudia?Nebudou spíše už myšlenka na prázdninách?

Ono je daleko více otázek, které nás napadají a ze svého pohledu přínos v tom poslat děti do školy na měsíc nevidím.

Česká republika se s první vlnou koronaviru vyrovnala velice dobře, je pak otázka zda příjde druhá vlna a zda nebude daleko horší, když česká populace se s koronavirem, podle zveřejněného průzkumu skoro nesetkala.Stojí riziko spojené s posláním dětí do školy na pár dnů opravdu zato riskovat, že čistě náhodou mohou virus dotáhnout domů a nakonec bude po prázdninách a budeme řešit v rodině tyto problémy?Ano, riziko si myslím, že je absolutně minimální, ale přeci jen je.

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejpřísnější opatření platí i po 22. lednu! Školy neotevřou, testy zdarma a Ski areály zavřené!