Bude na podzim druhá vlna koronaviru?

Praktičtí lékaři ve spolupráci s ministerstvem pracují na přípravě manuálu pro případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Podle tiskové zprávy Sdružení praktických lékařů si také ordinace dělají zásoby ochranných pomůcek.

Lékaři v březnu vyzvali pacienty, aby je před cestou do ordinace nejprve kontaktovaly. Podle nich by to mělo platit i nadále, aby se předešlo hromadění lidí v čekárnách. Snaží se také prosadit telemedicínu do zákona, některé pojišťovny budou od července hradit videohovory. Během epidemie zůstal lékař podle sdružení v kontaktu průměrně s více než 50 pacienty denně, z toho zhruba osm přišlo do ordinace. Ostatní stačilo obsloužit po telefonu či mailu. Svou ordinaci zavřelo podle dat pojišťoven méně než 0,2 procenta ordinací. Podle předsedy sdružení Petra Šonky najíždí ordinace do běžného režimu od půlky května. Vyšetřují všechny pacienty, dohání preventivní prohlídky a screeningy, a také pravidelné prohlídky diabetiků a lidí s vysokým tlakem. Obnovili také pracovně lékařské prohlídky a posudkovou činnost.

Pro ordinace nadále platí doporučení ministerstva zdravotnictví, podle kterého by se v čekárně neměli potkat více než tři pacienti najednou. Podle Šonky se tak musí předem telefonicky objednat. Do čekárny je pak obvykle pouští sestra. Měli by dodržovat rozestupy, mít nasazené roušky a při vstupu do čekárny si dezinfikovat ruce. Lékaři také připravují správný postup na dobu, kdy se na podzim zvýší počet respiračních onemocnění. Podle Šonky je třeba vědět, jak postupovat, jakmile začne chodit více lidí s chřipkami, zda bude třeba každého testovat na koronavirus. Ordinace se také podle něj snaží zásobit ochrannými pomůckami. Na trhu však momentálně schází jednorázové ochranné obleky.

Lékaři by také nadále rádi využívali telemedicínu, tedy možnost poradit pacientovi na dálku, kterou by hradily zdravotní pojišťovny. Česká legislativa však s touto formou nepočítá. Předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma uvedl, že připravují doporučený odborný postup, aby se těmto službám dala příslušná forma. Inspirací jim mohou být zkušenosti z Německa, kde je telemedicína již uzákoněná. Menší zdravotní pojišťovny budou od července hradit praktikům, ale i ambulantním specialistům nový výkon, kdy může lékař s pacientem hovořit pomocí video rozhovoru. Podle ředitele Svatu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha je tento druh výkonu perspektivní a může tak zkvalitnit služby a zvýšit dostupnost části zdravotních služeb. Podle něj jde zatím o pilotní projekt, který si pojišťovny po nějaké době vyhodnotí. Svaz sdružuje menší zdravotní pojišťovny, Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, Oborovou zdravotní pojišťovnu, Vojenskou zdravotní pojišťovnu, RBP a Zdravotní pojišťovnu Škoda. Spuštění programu podporujícího telemedicínu podle mluvčího Vlastimila Sršně připravuje i největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna, která není součástí svazu.

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejpřísnější opatření platí i po 22. lednu! Školy neotevřou, testy zdarma a Ski areály zavřené!